Przeżycia, wspomnienia, wrażenia - wypowiedzi uczestników projektu

Podsumowując nasz projekt oraz wyjazd na praktyki chcemy podzielić się naszymi wspomnieniami, wrażeniami oraz przekazać informacje, czym konkretnie zajmowaliśmy się podczas wyjazdu.




"Podczas praktyki w Szwecji udało mi się, tak jak i moim kolegom, nabyć potrzebnych nam doświadczeń zawodowych podczas wykonywania pracy w Malmö i jego okolicach. Jako mechatronik dużo pracowałem przy programowaniu urządzeń mechatronicznych oraz elektronicznych, ale dodatkowo rozwijałem również moje pasje w dziedzinie animacji i grafiki 2D podczas tworzenia gry komputerowej przy współpracy uczniów ze szkoły w Słupsku"

Jan N.




"Podczas pobytu w Szwecji na praktykach miałem okazję wzbogacić swoje umiejętności praktyczne i językowe. Moją praktykę odbywałem w firmie Billigteknik, czyli sklepie ze sprzętem elektronicznym, gdzie naszymi zadaniami były instalacja oprogramowań, ulepszanie starszych modeli komputerów, prowadzenie dokumentacji z przeprowadzonych napraw. Koledzy w pracy byli naprawdę mili i pomocni. Zawsze, gdy czegoś nie wiedzieliśmy, ktoś był w stanie nam pomóc. Gdybym w przyszłości poszukiwał pracy za granicą, chętnie wróciłbym do Billigteknik"

Mateusz L.



"Podczas wyjazdu na praktyki pracowaliśmy u jednego z największych dystrybutorów ziemniaka jadalnego w Szwecji. Choć może się wydawać, że na farmie nie ma pracy dla automatyków, to tak nie jest. Dzisiejsze rolnictwo to nie tylko ciężka praca ręczna i przestarzałe maszyny, lecz to również bardzo nowoczesne rozwiązania zarówno ułatwiające pracę, jak i wspierające działania ekologiczne. W naszej firmie zetknęliśmy się z nowoczesną linią czyszczącą oraz sortującą ziemniaki, a także z rozwiązaniami odzyskiwania energii w postaci instalacji fotowoltaicznej czy z systemem odzyskiwania ciepła produkowanego przez chłodnie do przechowywania zbiorów, które było wykorzystywane do ogrzewania naszego miejsca pracy oraz mieszkań pracowników tej firmy. Atmosfera w pracy była przyjemna.         Z pracownikami komunikowaliśmy się głównie językiem angielskim. Osoby, próbujące nam coś przekazać starały się to robić w jak najlepszy sposób. Podobnie było z przekazywaniem doświadczenia - wszyscy byli bardzo zaangażowani w nasz rozwój i starali się pokazać nam jak najwięcej. Podsumowując, wyjazd do Szwecji to bardzo ciekawe doświadczenie, z którego każdy z nas wyniósł nowe umiejętności oraz wspaniałe wspomnienia"

Jan K. 


"Po trzech tygodniach praktyk czuję się niezwykle zainspirowany i wzbogacony. Praca w nowym środowisku była wyjątkowo rozwijająca, zarówno pod względem zawodowym, jak i osobistym. Poznałem innowacyjne metody pracy oraz nowoczesne technologie stosowane w szwedzkich firmach. Współpraca ze lokalnym zespołem była bardzo owocna - ludzie są tu niezwykle przyjaźni, pomocni i otwarci na dzielenie się wiedzą. Dodatkowo miałem okazję doświadczyć piękna szwedzkiej natury, co sprawiło, że pobyt tutaj nie był tylko edukacyjny, ale także niezapomniany" 

Łukasz B.



"Dzięki praktykom w Szwecji nauczyłem się bardzo wiele o mechatronice i pokrewnym zawodzie, jakim jest operator maszyn skrawających CNC. Doświadczenie zdobyte w Szwecji dodało mi pewności siebie na rynku pracy, dzięki poszerzeniu wiedzy zawodowej oraz umiejętności płynnego porozumiewania się po angielsku. Szwedzka kultura pracy wpłynęła na mnie pozytywnie i wyznaczyła moje oczekiwania co do przyszłego miejsca pracy"

Kamil M. 



"Podczas mojej praktyki pracowałem w firmie ICMS - polskiej firmie zajmującej się serwisowaniem i modernizacją statków. Pobyt tam pomógł mi zdobyć wiele nowych umiejętności w zakresie mechatroniki, mechaniki i elektryki. Ponadto pobyt za granicą był świetną okazją do podszlifowania mojego angielskiego, którym Szwedzi posługują się doskonale. Jestem zadowolony z praktyk oraz czasu spędzonego w Szwecji. Poznałem szwedzką kulturę i podniosłem moje kompetencje zawodowe. Gdybym mógł, pojechałbym jeszcze raz"

Filip I.




"W trakcie naszego pobytu mieliśmy również czas na zwiedzenie kilku pięknych miast Szwecji: Lund - gdzie przez cały okres praktyk nocowaliśmy - jest uroczym miasteczkiem pełnym historii i zabytków. Odwiedzaliśmy również jedno z największych miast Szwecji - Malmö. Zobaczyliśmy tam piękne, dzikie plaże, nowoczesne zabudowania oraz zwiedziliśmy Muzeum Techniki. Część z nas miała też okazję zwiedzić nadmorskie miasto Landskroma. To tam znajduje się stocznia, w której była nasza firma."

Cyprian Ś.


"Cieszę się, że dzięki dofinansowaniu z FRSE uczniowie naszej szkoły dostali niesamowitą szansę odbycia praktyk zagranicznych i wyjazdu na 3 tygodnie do innego kraju. Pobyt w Szwecji był dla nich nie tylko okazją do odbycia praktyk w innym kraju, poznania szwedzkiego rynku pracy, lecz także pokazał im codzienne życie w innym zakątku Europy, zapoznał z kulturą, historią, wyczulił na różnorodność, potwierdził istotę słowa tolerancja i otwartość. Rozwinął również umiejętności społeczne, komunikacyjne, samodzielność i niezależność naszych młodych praktykantów. Zarówno dla nas nauczycieli, jak i dla naszych uczniów udział w projekcie był cenną lekcją życia, a jego rezultaty odczujemy zapewne w życiu zawodowym, jak i w zwykłych kontaktach z ludźmi z innych krajów. Radość i zadowolenie moich uczniów są dla mnie najlepszym dowodem, że warto brać udział w projektach europejskich i walczyć o dofinansowanie w różnych sektorach kształcenia, by dać naszej wspaniałej młodzieży szansę na edukację trochę inną niż ta w szkolnej ławce, ale równie cenną i skuteczną."

Katarzyna Kubiak - opiekun projektu


Komentarze